Тип статті
Рубрика
Анотація
В роботі наведені особливості психічних розладів, які пов’язані зі стресом війни, в учасників бойових дій, які перебували на лікуванні в терапевтичному, неврологічному та хірургічному відділеннях госпіталя. Клініко-психопатологічне обстеження військовослужбовців на момент ушпиталення і ретельний аналіз виявлених у них симптомів дали змогу виявити у пацієнтів, які перебували на лікуванні в терапевтичному відділенні, тривожно-інсомнічний, посттравматичний та соціально-дезадаптивний синдромокомплекси. У пацієнтів неврологічного відділення діагностовано уникаючий, депресивно-тривожний та інсомнічно-соціальний синдромокомплекси. Під час аналізу симптомів у пацієнтів хірургічного відділення виявлено гострий травматичний, тривожно-депресивний та нав’язливо-уникаючий синдромокомплекси.
Базуючись на отриманих даних, ми розробили й апробували комплексну персоніфіковану програму психотерапевтичної та фармакологічної їх підтримки.
У результаті використання розробленої програми у більшості військовослужбовців поліпшилися загальний фізичний стан та працездатність (серед пацієнтів терапевтичного відділення — на 36,0%, серед пацієнтів неврологічного відділення — на 20,0%, а серед пацієнтів хірургічного — на 18,0%). Достовірно більша кількість військовослужбовців після лікування вказали на поліпшення психічного здоров’я, а саме емоційного стану та психологічного благополуччя (на 20,9%, 24,6%, 26,1% відповідно). Сон поліпшився у 78,0% пацієнтів терапевтичного відділення, у 72,0% — неврологічного і у 93,0% — хірургічного. Після закінчення терапії у військовослужбовців усіх трьох відділень зменшилися рівень тривожності та вираженість депресивних проявів, рідше виявлялися ознаки ПТСР та знизилась їх інтенсивність.
Отже, індивідуалізація терапевтичного підходу до військових, які проходять лікування в госпіталі, в межах кожного відділення, з урахуванням специфіки проявів психічного розладу пацієнтів, дає змогу досягти максимальної ефективності лікувальних заходів. За допомогою комплексної персоналізованої програми лікування ефективно відновлюється фізичне здоров’я і психічна рівновага в учасників бойових дій, зменшуються ознаки тривоги, депресії та ПТСР, вони ефективно готуються до повернення у бойовий підрозділ.
Раннє та комплексне лікування психічних розладів, які пов’язані зі стресом війни, в учасників бойових дій може допомогти зменшити величезні суспільні витрати на відновлення їхнього психічного здоров’я як під час війни, так і після її закінчення.
Сторінки
Рік / Номер журналу
Перелiк використаної лiтератури
Науково-практичний медичний журнал
ДУ «ІНПН імені
П.В. ВОЛОШИНА
НАМН УКРАЇНИ»