Автори
Тип статті
Рубрика
Анотація
Мета роботи — вивчення динаміки постстресової симптоматики (ПСС) у пацієнтів зі стрес-асоційованими розладами протягом стандартного стаціонарного лікування.
Двократно (на початку і наприкінці стаціонарного лікування) за допомогою шкали стійкості до стресу Коннора — Девідсона (CD-RISC-25) та Міссісіпської шкали для оцінки посттравматичних реакцій (M-PTSD) обстежено 115 осіб зі скаргами на різноманітні наслідки травматичних подій, пов’язаних з участю у бойових діях або перебуванням у зоні бойових дій (серед них військових — 58 осіб (усі — чоловіки)), з такими діагнозами на момент ушпиталення: розлади адаптації (F43.2) — 44 особи; посттравматичний стресовий розлад (F43.1) — 36 осіб; тривожно-фобічні розлади (F40.0) — 20 осіб і тривожні розлади (F41.0) — 15 осіб. Отримані дані обробляли методами математичної статистики (дисперсійний та кореляційний аналізи) на комп’ютері за допомогою обчислювальних таблиць Excel 2016 (з пакетом «Аналіз даних»).
Встановлено, що в середньому протягом стандартної стаціонарної терапії відносно вихідного рівня стійкість до стресу (за шкалою CD-RISC-25) збільшується на 6,77±2,98% (при p=0,0068004), а виразність постстресової симптоматики (за шкалою M-PTSD) зменшується на 11,06±1,64% (при p=0,0000001), причому найбільша редукція цієї симптоматики спостерігається за кластером симптомів вторгнення (13,80±2,06%), а найменша — за кластером симптомів провини та суїцидальності (5,38±2,35%).
Показано, що передбачена чинним Протоколом спеціалізована медична допомога може забезпечити позитивну відповідь на терапію менше ніж у половини (45,87%) пацієнтів, госпіталізованих з приводу стрес-асоційованих розладів (за використання як критерій ефективності терапії ступінь редукції ПСС за шкалою M-PTSD більше ніж на 10,00% від вихідного рівня).
Зроблено висновок про необхідність розроблення і впровадження інноваційних методів лікування, здатних підвищити ефективність лікування стрес-асоційованих розладів.
Сторінки
Рік / Номер журналу
Перелiк використаної лiтератури
Науково-практичний медичний журнал
ДУ «ІНПН імені
П.В. ВОЛОШИНА
НАМН УКРАЇНИ»