Тип статті
Рубрика
Ключовi слова
Анотація
Вивчено особливості стресового реагування 167 здобувачів вищої медичної освіти з різними ступенями психосоціальної дезадаптації (ПДА). Встановлено підвищені показники виразності посттравматичної симптоматики у студентів без ознак ПДА і високі показники у студентів з окремими ознаками ПДА та з оформленою ПДА з аналогічними закономірностями за симптоматикою вторгнення, симптоматикою уникання та симптоматикою провини. Ознаки клінічно оформленого посттравматичного стресового розладу (ПТСР) виявлені у 6,0 % обстежених, окремі симптоми ПТСР – у 22,1 %.
Студентам без ознак ПДА були притаманні низькі рівні реактивної тривожності, з окремими проявами ПДА – помірні рівні, з оформленою ПДА – помірні, близькі до високих.
У здобувачів вищої медичної освіти без ознак ПДА виявлено нормальний рівень тривожності за шкалою самооцінки психічних станів H. Eysenk, у здобувачів з окремими ознаками ПДА – помірний рівень, у здобувачів з оформленою ПДА – помірний, близький до високого, рівень. Аналогічні закономірності виявлені для фрустрації та ригідності: у здобувачів без ознак ПДА і з окремими ознаками ПДА виявлено низький рівень фрустрації та ригідності, а у здобувачів з оформленою ПДА – помірний рівень фрустрації та ригідності. Здобувачам без ознак ПДА та з окремими ознаками ПДА був притаманний помірний рівень агресивності, а здобувачам з оформленою ПДА – низький рівень.
Кореляційний аналіз виявив наявність значущих (p < 0,01) зворотних кореляційних зв’язків показника адаптивності з показниками виразності ПТСР (rS = -0,495), симптоматики вторгнення (rS = -0,551), симптоматики уникання (rS = -0,465), симптоматики провини (rS = -0,254), реактивної тривожності (rS = -0,735), тривожності (rS = -0,724), фрустрації (rS = -0,618) та ригідності (rS = -0,384).
Сторінки
Рік / Номер журналу
Перелiк використаної лiтератури
Науково-практичний медичний журнал
ДУ «ІНПН імені
П.В. ВОЛОШИНА
НАМН УКРАЇНИ»