Тип статті
Рубрика
Анотація
У нашій статті викладено результати проведеного дослідження взаємозв’язку показників за субшкалами життєстійкості з клініко-психопатологічними характеристиками пацієнтів з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР), легкою черепно-мозковою травмою (ЧМТ) та коморбідною патологією (ПТСР + ЧМТ), а також аналіз впливу показників життєстійкості на ефективність лікування цього контингенту пацієнтів.
Обстежено 329 ветеранів: з ПТСР (n = 109), з легкою ЧМТ (n = 112) та з коморбідним хворобливим станом ПТСР + ЧМТ (n = 108). Використовували методики та психодіагностичні опитувальники: Опитувальник життєстійкості (Hardiness Survey, S. R. Maddi, 1994, модифікація Д. О. Леонтьєва), Clinician-Administered PTSD Scale for DSM-5 (CAPS-5), WHO Disability Assessment Schedule 2.0, WHODAS 2.0, версія 12, Чотиривимірний опитувальник симптомів (The Four-Dimensional Symptom Questionnaire — 4DSQ, Шкалу оцінки рівня якості життя (за О. Чабаном), набір психодіагностичних методик для оцінки когнітивного функціонування.
Зроблено висновок, що мультиморбідність у вигляді поєднання ПТСР та ЧМТ негативно впливає на всі складники життєстійкості у ветеранів, що зумовлює недостатню реалістичність оцінки кризових та стресових ситуацій, стійке переживання власних вчинків та навколишніх подій як нецікавих та нерадісних (прихильність/зацікавлення), зниження суб’єктивного відчуття впливу на своє життя та того, що події є результатом власного вибору та ініціативи (контроль), та зниження засвоєння нового досвіду (прийняття ризику).
Сторінки
Рік / Номер журналу
Перелiк використаної лiтератури
Науково-практичний медичний журнал
ДУ «ІНПН імені
П.В. ВОЛОШИНА
НАМН УКРАЇНИ»