Тип статті
Рубрика
Анотація
Метою роботи було з’ясування закономірностей появи симптому косоокості (КО), визначення його патогенетичних моментів та значення для клінічних проявів алкогольного делірію (АлД).
Проліковано 739 чоловіків віком від 22 до 70 років. У 83 пацієнтів діагностований стан відміни алкоголю з соматовегетативними розладами (шифр діагнозу за МКБ-10 F10.3). Клінічні прояви 205 пацієнтів відповідали проявам «класичного» АлД (F10.4). У 359 осіб клінічна симптоматика трактувалася як різні варіанти важкого АлД (F10.43). Були сформовані дві групи спостережень. Група 1: пацієнти з АлД, у яких в гострому періоді хвороби виникла КО (65 осіб). Здебільшого спостерігалася КО з аномалією положення та рухів очних яблук у горизонтальній площині (сходяча або розбіжна косоокість). Група 2: хворі на АлД, у яких симптом КО не спостерігався.
Встановлено, що поява в неврологічному статусі хворих на АлД симптому КО не приводить до суттєвого обтяження клінічного перебігу захворювання та зменшення виживаності. Таке можливо, коли не виникає ураження ядер та над’ядерних утворень групи окорухових нервів в стовбурі та півкулях головного мозку, а порушення фізіологічних функцій цих нервів відбувається завдяки периферичним механізмам. Є підстави вважати причиною появи окорухових порушень та маніфестації КО ураження м’язів очних яблук у осіб з АлД. Симптом КО у хворих АлД в такому разі не супроводжується формуванням додаткового вогнища в головному мозку та не відображає умов для трансформації захворювання в гостру алкогольну енцефалопатію. Поява КО корелює з суттєвим підвищенням ризику розвитку госпітальної пневмонії в гострому періоді АлД.
Сторінки
Рік / Номер журналу
Перелiк використаної лiтератури
Науково-практичний медичний журнал
ДУ «ІНПН імені
П.В. ВОЛОШИНА
НАМН УКРАЇНИ»