Тип статті
Рубрика
Анотація
Мета роботи — визначення вмісту глюкози в спинномозковій рідині (СМР) та оцінка стану гематоенцефалічного бар’єра (ГЕБ) у хворих на алкогольний делірій (АлД) з когнітивними порушеннями (КП) різного ступеня виразності.
Проліковано 182 чоловіки у гострому періоді АлД. Вік хворих був у межах від 22 до 70 років. У всіх пацієнтів були прояви КП. З хворих на АлД були сформовані дві групи спостережень: з помірно вираженими КП (104 особи) та зі значно вираженими КП (78 осіб). В обидві групи входили хворі як із проявами «класичного» АлД (шифр діагнозу за МКБ-10 F10.4), так і з ознаками різних варіантів важкого АлД (F10.43). Для характеристики клінічних проявів АлД використовували шкалу DRS R-98 — Delirium Rating Scale-Revised-98. Додатково оцінювали тривалість періоду психічних розладів. СМР отримували за процедурою люмбальної пункції. Концентрацію глюкози в крові та СМР визначали глюкозооксидазним методом.
Для хворих на АлД типовим є тимчасове підвищення рівня глюкози в крові, тому як граничний верхній рівень глюкози крові в дослідженні вибраний 7,8 ммоль/л. Стан ГЕБ оцінювали одночасним порівнянням двох показників, а саме — вмісту креатиніну в СМР та його вмісту в крові, а також вмісту сечовини в СМР та її вмісту в крові. Отримані дані обробляли методами математичної статистики за допомогою обчислювальних таблиць Excel 2016.
Встановлено, що у хворих на АлД збільшення виразності КП супроводжується відносним підвищенням концентрації глюкози в СМР, яке не виходить за межі референсних значень. Стан ГЕБ оцінений як задовільний. Підвищення концентрації глюкози в СМР у хворих на АлД корелює з посиленням характерної біоритмологічної мінливості КП. Зареєстровано наявність невідомої раніше невеликої когорти хворих на АлД з найбільш виразними КП, у яких рівень глюкози в СМР перевершує такий у крові.
Сторінки
Рік / Номер журналу
Перелiк використаної лiтератури
Науково-практичний медичний журнал
ДУ «ІНПН імені
П.В. ВОЛОШИНА
НАМН УКРАЇНИ»