Тип статті
Рубрика
Анотація
Мета дослідження: провести порівняльний аналіз клінічних показників на різних часових етапах і оцінити їх прогностичне значення при спорадичній та сімейній формах розсіяного склерозу за допомогою математичного аналізу.
Методи досліджування: анкетування за допомогою оригінального опитувальника, клініко-неврологічні, математично-статистичні (середні значення, довірчий інтервал, пермутаційний тест, критерій Стьюдента, величина «відношення шансів» OR, кореляційний аналіз за допомогою коефіцієнта Юла), які використовувалися у різних комбінаціях і взаємно доповнювали один одного.
Обстежено 97 хворих: спорадична форма — 55 (рецидивуючий перебіг (РП) — 31, прогредієнтні типи перебігу (ПТП) — 24); сімейна форма — 42 (РП — 20, ПТП — 22).
Проведений всебічний аналіз різних часових етапів перебігу при РП та ПТП при спорадичній та сімейній формах розсіяного склерозу (РС) (дебюти, рецидивуючий етап (РЕ) для РП і вториннопрогредієнтного перебігу (ВПП), етап прогресування (ЕП) для ВПП і первинно-прогредієнтного типу перебігу (ППП), поточний прогноз — сприятливий, невизначений, несприятливий). За даними середніх значень виявлені достовірні відмінності між клінічними показниками на різних часових етапах при двох формах РП і ПТП РС, які переважали при сімейній формі і свідчили про більш тяжкий і несприятливий перебіг (зростання тяжкості дебютів і рецидивів на РЕ, неповні ремісії після дебюту, короткий РЕ, неухильний варіант прогресування, невизначений прогноз при РП і несприятливий — при ПТП). За допомогою величини OR і використання пермутаційного тесту отримані достовірні відмінності між клінічними показниками у трьох групах хворих (загальна, РП і ПТП) у вигляді диференційованих «наборів» в кожній із досліджуваних груп, які тісно корелювали із варіантами прогнозу при ПТП і свідчили на користь невизначеного прогнозу при спорадичній і несприятливого прогнозу — при сімейній формах РС. При РП РС отримана обмежена кількість показників, які не мали істотного інформативного значення. При застосуванні кореляційного аналізу за допомогою коефіцієнта Юла між клінічними показниками в рамках єдиної нозологічної форми (РС) отримані інформаційно різні рівні організації зв’язків (внутрішньоетапний та міжетапний), які характеризувалися суттєвими відмінностями в структурній організації на різних етапах при спорадичній та сімейній формах РП та ПТП РС.
Сторінки
Рік / Номер журналу
Перелiк використаної лiтератури
Науково-практичний медичний журнал
ДУ «ІНПН імені
П.В. ВОЛОШИНА
НАМН УКРАЇНИ»